Presidency of the Republic of Cyprus


He was born on 18 April, 1985 in Larnaca from refugee parents coming from the occupied Famagusta. They have moved to Limassol since 1989.
He gratuated from the University of Cyprus with a bachelor’s degree in Political Sciences, while he earned a master’s degree in Political and Social Sciences from the same university.
He was elected as chairman of the Executive Bureau of FPK Protoporia in July 2012. He served as the president until August, 2014. He was a member at POFEN, the Pancyprian Federation of Student Unions during the years 2012 – 2014. He was POFEN Vice-Chairman from 2013 – 2014.
He became the President of NEDISY, the Youth of the Democratic Rally in November 2014. A position he held until February 2018.
He as a member of the Board of ONEK, the youth board of Cyprus from 2014 until 2018.
He was a member of the DISY Executive Bureau, the Democratic Rally of Cyprus, from 2014 until 2018.
He holds the position of Executive Director of Privilege Private Institute since 2017.
He is married to Alexia Nicolaou from Limassol. Father of two daughters of five and two years old respectively.
He has been Director of the Office of the President from March 2018 till the 27th of June 2022, when he was appointed by President Anastasiades as Deputy Minister to the President.