Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı
Cumhurbaşkanı’nın Konuşmaları ve Beyanları
Kıbrıs’ın bağımsızlık yıldönümü töreninin ardından Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan açıklama
01/10/2011


Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas bugün yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın doğal zenginliği konusunun Kıbrıs sorununa kısa sürede çözüm bulunması için ivme kazandırması dileğinde bulundu; Türkiye’nin bunu görmesi ve Kıbrıs sorunun çözümünü engelleyecek politikalar izlememesi gerektiğini ifade etti.
Kıbrıs’ın bağımsızlığının 51. Yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen resmigeçit töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Hristofyas “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 51. Yıldönümünü onurlandırarak mükemmel düzenle gerçekleştirdikleri resmigeçit için Milli Muhafız Ordusu Komutanı ve Komutan Yardımcısı’na ve aynı zamanda Milli Muhafız Ordusu subaylarına ve askerlerine içten tebriklerimi ifade ediyorum” dedi.
Devamında da “Kıbrıs’ın münhasır ekonomik çıkar bölgesinden hidrokarbonların çıkarılması için yapılan araştırmayı bahane ederek, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı maalesef yayılmacı politikalar izlemeye ve uygulamaya devam eden Türkiye’nin komplolarına karşı Milli Muhafız Ordusu, devletin kendisine verdiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini savunma görevini disiplinli bir biçimde yerine getirmektedir.
Bu yıldönümü vesilesiyle Kıbrıslırumlara, Kıbrıslıtürklere, Maronitlere, Ermenilere ve Latinlere, tüm Kıbrıs halkına en içten tebriklerimi sunuyorum. Uluslararası hukuktan ve özellikle Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’nden kaynaklandığı şekilde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının müzakere edilmesinin, herhangi bir müdahaleyi ve hakemliği kabul etmemizin söz konusu olmadığını tekrarlamak istiyorum. Bu net olarak anlaşılmalıdır.
Ayrıca Kıbrıs halkına araştırmalara devam edeceğimizin güvencesini veriyorum ve keşke her şey dilediğimiz gibi gitse ve doğa ananın Kıbrıs bölgesinde denizin derinliğinde bize bahşettiği bu doğal zenginliği değerlendirebilsek diyorum.
Bu, Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler için, tüm Kıbrıs halkı için bir nimet olacaktır. Gerek içte gerekse dışta bazıları alelacele sonuçlar çıkarmakta acele etmesinler. Doğal zenginlik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarına aittir ve bu doğal zenginliğin idaresi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal hükümetine aittir ve bunu yapacaktır.
Bu hidrokarbonlar konusunun, Kıbrıs sorununun kısa sürede çözümüne ivme kazandırmasını diliyorum. Bunu Türkiye görmeli ve Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyen politikalar izlememelidir.
Türkiye’nin yayılmacı politikası Kıbrıs sorununun çözümünde en ciddi engeldir çünkü Kıbrıstürk tarafının görüşmecisinin uzlaşmaz ve gerçeği çarpıtan tavırlarını cesaretlendirmektedir.
Görüşmelerin iki toplumun liderleri arasında olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın orada toplum lideri olarak yer aldığını ve orada Cumhurbaşkanları olmadığını bir kez daha vurguluyorum. Cumhurbaşkanı Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü gibi günlük temelde görevlerini yerine getiriyor. Birleşmiş Milletler kararları temelinde – iyi ya da kötü kararlar bunlardır, gelenek budur – Kıbrıs sorununun çözümü iki toplumun liderlerinin arasındaki görüşmeler aracılığı ile olacaktır. Temeli biliyoruz. Temelde ve ilkelerin savunulmasında da tutarlıyız, kimse bundan endişe duymasın. Aynı zamanda esneğiz, ancak, ilkelerin savunulmasında ve esneklikte sınır da vardır.
Mümkün olan en iyi niyetle Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelere devam edeceğiz. Kıbrıslıtürk yurttaşlarımıza da mesajımız budur.
Eğer diğer taraf da dostluk elini uzatırsa, anlayış ve bizim iyi niyetimizle orantılı iyi niyet gösterirse, Kıbrıs sorununda kısa sürede çözüme ulaşırız. Bizim arzumuz, Cumhurbaşkanı’nın arzusu, geleneksel olarak Cumhurbaşkanı olan tarafımızın görüşmecisinin arzusu budur; Türk ve Kıbrıstürk liderliğinin arzusunun da bu olmasını diliyorum.
Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler, halkımız bu şeklide zincirlerinden kurtulacaktır, çünkü aynı dertten, işgalden, yasa dışım bir şekilde nüfus taşınmasından, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir bölümünün yayılmacı bir güç tarafından işgalinden hepimiz acı çekmekteyiz.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yıldönümü vesilesiyle herkesi, tüm Kıbrıs halkını bir kez daha tebrik etmek istiyorum. İleriye bakalım. Son bir mesaj: Birlik gerekiyor. Birlik isteniyor, birlik olmaksızın zor günler geçireceğimizin bilinciyle ve görevlerimizin bilinciyle herkesin gerektiği gibi davranmasını ümit ediyorum ve diliyorum.
Yunanistan Savunma Bakanı Sayın Panos Beglitis’in buradaki törene katılımını özellikle vurgulamak istiyorum. Panos Beglitis ile birçok ortak mücadele ve uzun yıllardır süren kardeşçe dostluk bağlarımız var. Görevini üstlendiği andan itibaren ve tabii ki daha öncesinde de olduğu gibi, Yunanistan’ın Kıbrıs’ın yanında olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin sarsılmaz muhafızı olduğunu net olarak ortaya koymuştur. Kendisine en içten teşekkürlerimi sunarım. Uluslararası ve ikili düzeyde, istisnasız tüm düzeylerde, bize her gün sundukları tam destek için Yunanistan Başbakanı’na, Yunanistan halkına ve siyasi güçlerine teşekkür ederim. Sağ olsunlar ve Yunan halkına en iyi dileklerimi iletirim” dedi.Yazdır
Yazdır