Ελληνικά  |  English
Kıbrıs Cumhuriyeti Amblemi

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı
 

Arama:

Arama

Özel Arama    

YazdırYazdırCumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas’ın yeni yıl mesajı

31/12/2012

Yurttaşlar, Birkaç saat sonra yeni yıla gireceğiz. 2013 yılının ardımızda bıraktığımız bu yıldan daha iyi olmasını yürekten diliyorum. Herkese şahsi ve ailevi mutluluk, yurdumuza özgürlük diliyorum. 2012 yılı ne yazık ki gerek Kıbrıs’ta, gerekse Avrupa ve tüm dünyada önemli ekonomik ve sosyal sorunların yoğunlaştığı bir yıl olarak nitelenmektedir. Sistemin çok yönlü ekonomik ve sosyal krizinin kurumları ve değerleri yıkmakla tehdit edecek derecede derinleşmesi tüm Avrupa’da işsizlik, yokluk ve yoksulluk gibi sorunları daha da arttırmıştır. Avrupa çapında bugüne kadar uygulanan politikaların, krizin yol açtığı ekonomik sorunlara çözümler sunmayı başaramadığı, bilakis ekonomik ve sosyal adaletsizliklerin daha da artmasına yol açtığı en nihayet kabul edilmelidir.

devamı...

Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas’ın
halka sesleniş konuşması

04/12/2012

Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas’ın
halka sesleniş konuşmasıYurttaşlar, Yurdumuzun içinden geçtiği bu zor anlarda, küresel ekonomik krizin yurdumuz üzerindeki etkilerinden dolayı hepimizin hissettiği acı ve endişeleri sizinle paylaşmak için size sesleniyorum. Ancak küresel krizin ve Avro Bölgesi’ndeki krizin etkilerinden öte, ülkemizdeki durum esas olarak bazı iç faktörlerin faaliyetlerinden dolayı ağırlaşmıştır. Mantıki her yurttaş haklı olarak şunu kendi kendisine sormaktadır: Bugün içinde bulunduğumuz kötü duruma neden vardık? Neden İstikrar Mekanizması’na başvurma zorunda kaldık? Neden Troyka ile müzakere yapma ve itiraf etmek gerekir ki acı veren bir ön anlaşmaya varma zorunda kaldık? Önümüzdeki ikilemlerin neler olduğunu ve neden somut kararları içimiz kan ağlayarak almak zorunda kaldığımızı sizinle paylaşmak için size sesleniyorum.

devamı...

Kıbrıs’ın Bağımsızlığı’nın 52. Yıldönümü için
Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın mesajı
1 Ekim 2012 - Pazartesi

01/10/2012

Yurttaşlar, Kıbrıs’ın bağımsızlığının yıldönümü vesilesiyle, Kıbrıslırumlara, Kıbrıslıtürklere, Maronitlere, Ermenilere ve Latinlere, tüm Kıbrıs halkına yüreğimin derinliklerinden takdir, saygı, onur ve mücadele selamlarımı gönderiyorum. Bağımsızlık halkımızın en önemli kazanımıdır. Kalkınma, ilerleme ve başarı için büyük perspektifler yaratmıştır. Halkımız sıkı bir biçimde çalışarak bağımsızlık yıllarında pek çok şeyi başarmıştır. Başardıklarımız, normalde bizi gurur ve güven duygularıyla doldurmalıydı. Ancak 1974’ten beri ülkemizin içinde bulunduğu işgal ve bölünme durumu halkımızın kazanımlarını tehdit etmekte ve bizi düşündürmekte, tedbirli ve dikkatli olmak zorunda bırakmaktadır. Bağımsız Kıbrıs’ın trajik tarihi sürecini değerlendirdiğimizde, doğal olarak şu sonuca varabiliriz: halkımızın yaşadığı trajedilerden, özellikle 1974 trajedisinden kaçınabilirdi. Dıştan müdahaleler ve komplolardan bağımsız olarak, eğer siyasette olgunluk ve realizmle hareket etseydik, koşulları ve güç dengelerini doğru değerlendirseydik, muhtemelen trajedilerden ve bugün yaşadığımız zor durumdan kaçınmış olacaktık.

devamı...

Londra'daki “Kıbrıs'ta Atletizm - Yüzyıllar Süren Bir Tarih” isimli serginin dünkü açılış töreninde Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan konuşma

30/07/2012

Sevgili dostlar, Bugün burada, bu çok önemli serginin açılışında bulunmaktan duyduğum büyün sevincimi ifade etmek istiyorum. Tarihsel olarak Kıbrıs’ın atletizmle yüzyıllardır zengin ve önemli bağları vardır ve bu bağlar Kıbrıslılar olarak ayrı bir onur duyduğumuz kültürel mirasımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu mirası, bu dönemde yerkürenin en büyük atletizm buluşması olan 30. Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği Londra'nın kalbinde bugünden itibaren sergiliyoruz. Bu dünya atletizm buluşmasında Kıbrıs, kendi tarihi aracılığıyla, atletizmin ve olimpiyat düşüncesinin evrensel insani değerlerini ortaya koyarak ben de varım demektedir. Böylece Londra Olimpiyat Oyunları günleri aynı zamanda Kıbrıs günleri de olacaktır. Atletizm, geniş anlamda kültür gibi, toplumların kültürel kimliğini ve manevi mirasını yansıtmakta, muhafaza etmekte ve zenginleştirmektedir. Bugün açılışını yaptığımız “Kıbrıs'ta Atletizm - Yüzyıllar Süren Bir Tarih” isimli bu sergiyi oluşturan arkeolojik bulgulardan 40 görüntüyle Kıbrıs'ın mirası sergilenmektedir.

devamı...

Darbe ve istilanın yıldönümünde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan konuşma

19/07/2012

EOKA B’nin terörüne ve faşist darbeye karşı direnişin mücadelecilerini anmak için bu tarihi alanda bir kez daha toplandık. Cuntanın tanklarına ve Atilla’nın yıkımına karşı göğüs geren kahramanları anmak için bu tarihi alanda bir kez daha toplandık. Belleklerimizi bilemek için, geçmişi ütopyalardan uzak bir şekilde gerçek boyutuyla irdelemek için, mücadelemizin hatlarını doğru bir şekilde belirleyen dersleri çıkarmak için buraya geldik. Biz geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemek için geçmişi eleştirel bir şekilde yorumluyoruz. Tarihi tecrübeyi dikkate almayan halk aynı yanlışları yapmaya ve aynı trajedileri tekrar yaşamaya mahkûmdur. Ve halk olarak bizim başka imkânımız yoktur. Tekrardan böylesi trajediler yaşarsak o zaman ülkemizin yıkımı mutlak olacaktır. Sembolleşen bu yere hepiniz hoş geldiniz. Cumhurbaşkanlığı Sarayı darbeye karşı direnişin kalesini teşkil etti. Demokrasiyi ortadan kaldırıp halkımızı diktatörlüğün kalıbına sokmak için, halkın seçtiği Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makaryos’u öldürmek için darbeciler güçlerinin büyük bir kısmını buraya yığarak 15 Temmuz 1974 sabahı saldırıya geçtiler. Darbeciler Yunanistan’la enosisi getirmeyi istediklerini ilan ettiler. Ancak enosis yerine, Kıbrıs’a Türkiye’yi getirdiler.

devamı...

Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas Kıbrıs Kayıpların ve Beyan Edilmemiş Esirlerin Yakınları Komitesi ile Yunanistan Kayıp Yakınları Komitesi’nin Korno'da düzenledikleri etkinlikte konuştu

18/07/2012

Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas bu akşam yaptığı konuşmada, her yıl yeni bir şey duyabilmek için ve mümkünse kayıplarımızın tam kimlik tespiti ve akıbetlerinin netliğe kavuşturulması yönünde büyük haberi duymak için her yıl mücadele ettiğimizi, gelecek aylarda daha da yoğunlaşacak olan ve her gün ortaya konulan çabanın, hedefin bu olduğunu söyledi ve ayrıca Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü ile ilgili olarak Britanyalıların tertiplerini önlemek için Kıbrıs hükümetinin on gündür mücadele ettiğinin savaş verdiğinin altını çizdi. Kıbrıs Kayıpların ve Beyan Edilmemiş Esirlerin Yakınları Komitesi ile Yunanistan Kayıp Yakınları Komitesi’nin Korno'da düzenledikleri etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Hristofyas, konuşma metni dışındaki ifadelerinde “Cunta’nın ve EOKA B'nin faşist darbesine karşı direnen ve Cumhuriyeti savunarak canlarını feda eden insanların ve ihanete uğramış bir şekilde Atilla’nın orduları karşısında direnerek can veren insanların anıları önünde saygıyla eğiliyorum.

devamı...

Kıbrıs Demokratik Direnişçiler Derneği'nin Limasol'daki Kahramanlar Anıtı’nda düzenlediği 15 Temmuz 1974 Faşist Darbesi’ni Kınama Etkinliği’nde Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan konuşma

18/07/2012

Kıbrıs Demokratik Direnişçiler Derneği'nin davetine yanıt vererek darbeye karşı direnişi, direnişçi şehit kahramanları ve yaşayan ortak mücadele arkadaşlarını onurlandırmak için bir kez daha burada bulunuyoruz. Cumhuriyeti, Makaryos'u ve vatanımızın bütünlüğünü savunarak ihanetin silahlarına karşı göğüslerini geren demokrat direnişçilere saygımızı gösteriyoruz. Demokrasi için savaşarak canlarını feda eden direnişçilerin anısını ve mücadele örneği olan halen hayattaki direnişçileri onurlandırıyoruz. Direniş savaşçılarına borçlu olduğumuz onur, bellekleri uyandıran bir işleve sahiptir. Belleklerin uyanışı, hain darbe ve barbar Türk istilasıyla işlenen çifte cinayetin Kıbrıs'ımızda yol açtığı trajediyi hatırlatmakla kalmamakta, trajedi öncesinde yaşananları da hatırlatmaktadır. Yabancı emperyalist merkezlerde Kıbrıs aleyhine hazırlanan komploları da hatırlatmaktadır. Atina Cuntası’nın ve Ankara’nın militaristlerinin ülkemizin iç işlerine müdahalelerini de hatırlatmaktadır.

devamı...

Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan açıklama

15/07/2012

Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas bugünkü açıklamasında, günümüzde yeniden canlanan faşist zihniyetli olguların halk tarafından savuşturulmasının ve tecrit edilmesinin gerekliliğine değindi. Darbeye karşı mücadelede hayatını kaybetmiş olanlar için yapılan törenin ve mezarları başında okunan duanın ardından gazetecilere konuşan Cumhurbaşkanı Hristofyas “Bugün, Cunta’nın tanklarına ve EOKA B’nin kalaşnikoflarına karşı direnen insanları anma ve onurlandırma günüdür. Bugün, ders çıkarma günüdür, demokratik kurumların savunulması için sürekli olarak uyanık olmanın ve sürekli mücadelenin gerekliliğini hatırlatan bir gündür. Ne yazık ki, 1974 ve öncesinde var olanlara benzeyen anlayışlar yeniden canlanmaktadır. ‘Ne yazık ki’ tabirini özellikle vurguluyorum. Yunanca konuşan insanların bir daha Yunanistan’a ve Kıbrıs’a el kaldırmaya cesaret edemeyeceğine sonuçta inanmak istiyorum. Demokrasinin Yunanistan’da doğmuş olan en değerli nimet olduğunun altını çizerek, demokrasinin kurumlarına ve onu savunmak için hayatını feda etmiş olan insanlara saygımı dile getiriyorum ve onlara göstermemiz gerektiğini vurguluyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Hristofyas 1974’ün olgularının günümüzde yeniden canlanmasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruya cevap verirken, Cumhurbaşkanı Hristofyas şunları söyledi: “Siz farklı mı değerlendiriyorsunuz? Kanımca etrafımızdaki iklim ve yapılan faaliyetler kendiliğinden konuşuyor. Şu anda detaylara girmeyi istemiyorum. Faşist zihniyetli olguların bizzat halk tarafından savuşturulmasının ve tecrit edilmesinin gerekliliğine odaklanmak istiyorum.”

Cumhurbaşkanı’nın Konuşmaları ve Beyanları

Basın Bültenleri

Gateway to the European UnionSayfa Başına

© 2008 - 2015 Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

Ana Sayfa | Hükümet İnternet Porta