Ελληνικά  |  English
Kıbrıs Cumhuriyeti Amblemi

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı
 

Arama:

Arama

Özel Arama    

Cumhurbaşkanı’nın Konuşmaları ve Beyanları
English English
YazdırYazdır
Cumhurbaşkanı Sayın Dimitris Hristofyas tarafından yapılan açıklama
28/02/2012


Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas sabretme ve varsayımlardan uzak durma çağrısında bulundu.
Kıbrıs sorunu hakkında doğrudan görüşmelerin yapıldığı yerden Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na dönüşünden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hristofyas “bugün mülkiyet ile ilgili görüşmeleri sürdürdük” dedi. Sonuç olup olmadığına ilişkin bir soruya yanıtında “Hayır. Henüz sonuç olduğunu söyleyemem. Bir sonraki Perşembe günü yine mülkiyet konusunu görüşmeye devam edeceğiz” dedi.
Özlü bir görüşmenin olabilmesi için gerekli bütün verilerin sunulup sunulmadığına ilişkin bir soruya Cumhurbaşkanı Hristofyas “Hem evet, hem hayır. Başka verilere de ihtiyaç var” yanıtını verdi. Kıbrıstürk tarafının verdiği verilerin eksik olup olmadığına dair bir gazetecinin sorusuna Cumhurbaşkanı “en azından ben öyle olduğunu düşünüyorum, ya da tezlerini gerekçelendirmek için kendi taraflarının çıkarına olduğunu düşündükleri bilgileri verdiklerini düşünüyorum. Dolayısıyla daha yolumuz var” yanıtını verdi.
Bugün “Politis” gazetesinde yayınlanan bir haberde belirtildiği gibi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sayın Aleksander Downer’in önerilerde bulunmasının ne kadar muhtemel olduğunun soran bir gazeteciye yanıtında da Cumhurbaşkanı Hristofyas “bu konuda bize hiçbir imada bulunulmadı. ‘Politis’ gazetesinin kimlerle ve ne tür temasları olduğunu bilmiyorum. ‘Politis’ sonuçta pek çok şeyin önceden habercisi. Her neyse, bu konuda bize herhangi bir bilgi ulaşmış değil.” yanıtını verdi.
Bunun üzerine “Politis” gazetesinin verdiği haberlerin sonradan gerçekleşip gerçekleşmediğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı “hem evet hem hayır” dedi.
Bundan sonraki sürecin ne olacağı konusunda bir değerlendirme yapması istendiğinde Cumhurbaşkanı Hristofyas “Değerlendirmem şu ki; sabırlı olmalıyız ve varsayımlardan uzak durmalıyız. Çünkü pek çok tarafın varsayımlarına tanık oluyoruz. Üstelik de çoğu seferinde bu varsayımlar doğru çıkmıyorlar. Kanımca, gerekli ilerleme sağlanamadığı ve sorunun iç yanları çözülmediği takdirde, Genel Sekreter’in her hangi bir uluslararası konferans için çağrıda bulunması ve bunun başarısız olması riskini göze alması tuhaf olur. Çünkü bu önkoşul yerine getirilmeden biz böyle bir toplantıya katılmayız. Bu çok açık. Benim yol göstericiliğimle, Hükümet Sözcüsü bu noktayı dün de net bir şekilde ifade etti. Bunlar çok net ve bizim tezimiz budur” dedi.
Son olarak da, Sayın Downer’in BM Genel Sekreteri’ne sunacağı raporunda nasıl bir tutum izleyeceği her hangi bir kanaatinin olup olmadığına ilişkin bir gazetecinin sorusuna yanıtında Cumhurbaşkanı “şimdi varsayımlarda bulunmak istemiyorum. Sürprizlerle karşılaşmayacağımıza inanmak istiyorum ve inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın Konuşmaları ve Beyanları

Basın Bültenleri

Gateway to the European Union


Sayfa Başına

© 2008 - 2018 Kıbrıs Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

Ana Sayfa | Hükümet İnternet Porta